ارتباط آنلاین تماس با ما
خانه هوشمند


اكنون كه سالها از دست‌يابي بشر به تكنيك‌هاي اتوماسيون صنعتي مي‌گذرد و حتي قريب به سه دهه از ابتدايي‌ترين اشكال اتوماسيون در ساختمان گذشته است، هنوز تعاريف صحيح و كاملي از هوشمندسازي ارائه نشده است. و يا اينكه صرفاً به صورت تخصصي و از ديدگاه كارشناسي به موضوع پرداخته شده و در زمينه توسعه اين فرهنگ در بين اقشار عمومي و مخصوصاً سازندگان ساختمان فعاليت چشمگيري صورت نگرفته است. لذا اين شركت تصميم دارد به موازات فعاليت تخصصي خود در زمينه طراحي و ابتكار سيستم‌ها و رشد و ارتقاء دانش فني در زمينه هوشمندسازي بناها، دستاوردهاي خود را به زبان عمومي و قابل فهم براي افراد غير متخصص، ارائه داده و در بالا بردن و هرچه غني‌تر كردن فرهنگ‌سازي خدمات ايمني، امنيتي و رفاهي ساختمان قدمي هر چند كوچك بردارد. علاوه بر سازندگان و سرمايه‌گذاران صنعت ساختمان، قطعاً يكي از پرتعدادترين گروههاي مخاطب اين شرکت، مجريان برق پروژه‌هاي ساختماني هستند كه طي چند سال گذشته از نظرات و ديدگاههاي عملياتي آنها بسيار بهره‌مند شده‌ايم. همچنين دانشجوياني كه قصد تحقيق در اين زمينه را دارند، پيوسته در تعامل سازنده با ما همكاري نموده‌اند كه ضمن تشكر از ايشان، صميمانه از همه مخاطبان درخواست ‌داريم تا ما را در ارائه هر چه بهتر مطالب ياري نموده و از همراهيمان فروگزاري نفرمايند. شايان ذكر است در صورت ارائه تحقيقات مستند كه قابل استفاده سايرين باشد، مقالات شما بعنوان دوستان اين شرکت و با نام خود شما در سایت قابل انتشار است .در ادامه مطالب پس از پرداختن به خاستگاه اتوماسيون در ساختمان و علت‌ها و اهداف آن به بيان دو ديدگاه  عمومي در هوشمندسازي يعني BMS وHome Automation  یا Smart Home  خواهيم پرداخت و تفكيك آنها را به لحاظ فني مورد بررسي قرار خواهيم داد. سپس به قابليت‌هاي قابل دسترس در پروژه‌ها به صورت عملي نگاه كرده و به تشريح نحوه انجام كار و روش عملي ايجاد يك بستر مناسب در مرحله سيم‌كشي ساختمان براي نصب تجهيزات هوشمندسازي پرداخته و تجربياتي را كه در سالهاي گذشته طي دهها پروژه بدست آورده‌ايم ، آنچنانكه درخور مجال و مقام مطلب باشد بيان خواهيم كرد. اميد است مقبول طبع شما خواننده محترم واقع شود.

 

خاستگاه  اتوماسيون در ساختمان

 چرا بايد يك ساختمان از تكنولوژي برتري چون اتوماسيون برخوردار باشد و اصلاً اتوماسيون ساختماني يعني چه؟! این دقيقاً مطلبي است كه در اين قسمت به كنكاش آن پرداخته‌ايم. اتوماسيون به زبان ساده‌تر يعني اتوماتيك كردن عكس‌العمل‌ها نسبت به برخي از رويدادها. و با اين تعريف حتي يك سيستم اعلام سرقت يا اعلام حريق و ....  هر يك، به تنهايي شٍمايي از اتوماسيون هستند. يعني زماني كه در يك ساختمان حريقي در حال شكل‌گيري است، بتوان با استفاده از تجهيزات خاص، از آن مطلع شد و نسبت به آن عكس‌العمل نشان داد. اصلي‌ترين دليل اينكه بعضي افراد در برخورد اول از اين مسأله استقبال نمي‌كنند، عدم شناخت كامل ماهيت اين تكنيك است. اين دسته با خود مي‌انديشند كه اتوماسيون ساختمان يعني كنترلي شدن همه تجهيزات و اين يعني تنبلي! مثلاً يكي از دوستان خود من در اولين برخورد با اين مسأله با لحن تمسخرآميزي‌گفت: به چه درد مي‌خورد كه بتوانم براي روشن كردن كولر، چراغ‌ها يا باز كردن درب واحد و يا حتي براي بستن شير گاز از ريموت كنترل استفاده كنم؟ هر وقت لازم باشد از جاي خود برخاسته و درب را باز مي‌كنم و يا هر كار ديگر كه نياز دارم را خودم انجام خواهم داد. من به سيستم هوشمند يا اتوماسيون نيازي ندارم! دقيقاً مسأله همينجاست! دانشمندان اين رشته هرگز به اين موضوعات به عنوان اهداف اتوماسيون نمي‌انديشند و اساساً علل اصلي ارائه اين تكنولوژي  اينها نيست. بلكه ابتدا تجهیز ساختمان به پردازشگرهاي مورد نیاز جهت نیل به اهداف ایمنی و امنیتی و بهینه سازي مصرف انرژي به عنوان اهداف پایه اتوماسیون در نظر گرفته شده است و سپس به ارائه خدمات کنترلی شدن تجهیزات ولوکس کردن قابلیت ها بعنوان گزینه های کم هزینه که به راحتی قابل وصول هستند و می توانند در ایجاد یک حس زیبا از زندگی در رفاه بیشتر نقش داشته باشند، نگاه شده است . افراد بسیاري به دلیل اتصالی هاي برق و یا حوادث پس از وقوع زلزله دچار صدمات جسمی، جانی و مالی شده اند که اتوماسیون در کاهش این صدمات نقش به سزایی دارد. در واقع خاستگاه اتوماسيون در ساختمان،‌ جلوگيري از آسيب‌هايي است كه انسان به دليل مشكلاتي از قبيل مشغله ذهني، كمبود فرصت‌ و يا خطاهاي انساني در طي قرن‌ها نتوانسته با آن مقابله كند. همه ساله شمار بسياري از خانه‌هاي همنوعان ما و يا خودمان دستخوش سرقت و يا طعمه حريق شده‌اند.

 يا در سطح پائين‌تر، باغچه‌هايي كه در ساختمان‌ها صرفاً به دليل مشكل عدم آبياري مرتب از بين مي‌روند، چراغ‌ها و لامپ‌هاي اضافي كه به دليل عدم توجه انسان هميشه روشن هستند، سیستم های سرمايشي و گرمايشي كه به دليل عدم پردازش صحیح، بي‌وقفه در حال اتلاف منابع با ارزش انرژي هستند و صدها مورد ديگر همه از موضوعاتي می باشند كه ما را براي داشتن يك خانه هوشمند ترغيب مي‌كنند. آيا تا به حال براي خود شما پیش نيامده كه مثلاً پس از خروج از خانه شك كنيد كه آيا اجاق گاز را خاموش كرده‌ايد يا خير؟!

آيا تا به حال با اين مورد برخورد نداشته‌ايد كه يكي از همسايگان آپارتمان، در منزل حضور نداشته و در داخل خانه او يك تركيدگي لوله و نشت آب باعث تخريب خانه او و همسايگانش شده باشد و چون آن همسايه در مسافرت به سر مي‌برده هيچ راهي براي متوقف كردن اين حادثه نداشته باشيد؟!

حال تصور كنيد اگر اين خانه هوشمند بود، در هنگام خروج صاحبخانه از منزل آب و گاز را به طور خودكار قطع مي‌كرد و يا فرد مالك مي‌توانست از همان شهري كه به مسافرت رفته فقط با استفاده از تلفن و به راحتي شير اصلي آب واحد خود را ببندد. آيا اينها چشم‌اندازهاي مثبت و قانع كننده‌اي براي اتوماسيون يك خانه نيست؟ به نظر شما با ارزشترين چيز در يك ساختمان كدام  است؟

آيا چيزي با ارزش‌تر از جان ساكنان يك خانه وجود دارد؟ والديني كه به دليل نشت گاز در خانه فرزند دلبند خود را از دست داده‌اند، خانواده‌هايي كه بر اثر عدم تجهيز ساختمان خود دچار زيان‌هاي جاني،‌ مالي و رواني غير قابل جبران شده‌اند، حتماً دقيقاً این مطلب را تأييد مي‌كنند. آيا زمان آن نرسيده كه به فكر تغيير فرهنگ فني خانه‌هاي خود باشيم و بپذيريم كه يك خانه بايد چيزي بیش از درب و ديوار و پنجره باشد تا بتواند حافظ امنيت و سلامت خانواده‌ها باشد؟ جالب‌تر اينكه هزينه اين اقدامات پيشگيرنده نسبت به كل بنا كسر بسيار ناچيزي است و ميتوان به راحتي آن را در آمار هزينه‌ها نادیده گرفت!

 

چرا اكنون كه روز به روز اتومبيل‌هايي با تكنولوژيهاي بهتر وارد بازار مي‌شوند و باز هم مصرف كننده را راضی نمي‌كنند، هنوز به بالا بردن تكنولوژي يك خانه نمي‌انديشيم؟! شايد عده‌اي بگويند كه اين تكنولوژي‌هاي برتر حتي در صنعت خودرو نيز مختص اتومبيلهاي گران قيمت است ولي با يك نگاه منطقي در مي‌يابيم كه در صنعت ساختمان هنوز حتي در خانه‌هاي گران‌قيمت نيز به چيزي جز همان نگاه سنتي معماري پرداخته نشده  است. استفاده از بهترين مصالح و طرح‌ها و رنگ‌هاي زيبا و حتي درب و پنجره‌هاي جديد و .... باز هم جاي خالي هوشمند‌سازي را پرنمي‌كنند.

بله، زمان آن فرا رسيده تا در كالبد بي‌روح خانه‌هايي از جنس سنگ و چوب و سيمان، جان تازه‌اي تزريق شود و اين كالبد را با شبكه‌هاي هوشمند داراي رگ و اعصاب مصنوعي بسازیم و به قول يكي از دوستان بذله گوي من، بايد خانه‌هايمان را با شعور كنيم(!) تا به ما در داشتن يك زندگي بهتر و بدست آوردن آرامش و امنيت خاطر كمك كنند.

بد نيست از نگاه  ديگري هم مسأله را مورد توجه قرار دهيم. منتقداني كه اتوماسيون را چيزي جز لوكس كردن خانه نمي‌بينند، خودشان در ساخت خانه‌ها نهايت تلاش را براي لوكس شدن پروژه به خرج مي‌‌دهند. دقيقاً به  همان دليل كه در طراحي شومينه، پوشش‌هاي مختلف براي ديوار، سقف و كف خانه‌ها، انتخاب سنگ و كاشي‌هاي گرانقيمت، درب‌هاي مجلل و شاهانه و... هزينه‌كردن منطقي است، هزينه كردن براي اتوماسيون حتي اگر از جنبه لوكس و فانتزي به آن نگاه كنيم، كاملاً منطقي باشد. همه ما از داشتن خانه‌هاي هر چه زيباتر لذت مي‌بريم و از بكار بردن هنر و زيبايي در خانه بعنوان محيطي كه يك خانواده بيشترين زمان را در آن سپري مي‌كند، ميتوانيم حس بهتري بدست آوريم.

 

خانه‌اي كه هر روز صبح با تابیدن اولين پرتوهاي خورشيد، به صورت خودكار پرده‌ها را از پنجره كنار بكشد، يك خانه زنده است كه با رسيدن روز از خواب شبانه بيدار مي‌شود و چشمان خود را به روي يك آسمان اميد وفرح‌بخش باز مي‌كند. به ساكنين خود مي‌گويد كه برخيزيد و از تولد يك روز زيباي ديگر لذت ببريد. خانه‌اي كه در هنگام خروج شتابان شما از منزل مانند دايه ای مهربان شما را بدرقه مي‌كند و مي‌گويد: خاموش كردن چراغ‌ها و كولر، بستن شيرگاز و آب و روشن كردن دزدگير و .... با من. تو برو و به كارت برس. خيالت راحت! خانه‌اي كه با تمام دقت نگاه مي‌كند كه اگر در قسمتي از آن كسي حضور ندارد، خودش لامپ اضافي را خاموش كند و در زمان عدم حضور ساكنان در منزل، شدت كار سيستم‌هاي سرمايشي و گرمايشي را كم مي‌كند تا انرژي به هدر نرود، گويي كه در مخارج خانواده شريك است. خانه‌اي كه حتي در زمان خواب شما مراقب خانه، زندگي و سلامت شما و فرزندان شما است تا نكند دست آتش به دامان اين خانه برسد و يا سارقي وارد محيط امن خانواده شما بشود، تنها يك خانه نيست بلكه جزيي از خانواده است.

 

BMS چيست؟

BMS كه مخفف Building Management System مي‌باشد به سيستمي اطلاق مي‌شود كه توسط آن بتوان موارد مورد نياز يك ساختمان را كنترل و مديريت كرد. عبارت معادل BMS در زبان فارسي سيستم مديريت جامع ساختمان است. نكته قابل توجه، كلمه Building مي‌باشد كه نشان مي‌دهد دامنه پوشش سيستم مربوط به كل ساختمان است. بطور مثال ممكن است نياز داشته باشيم در يك برج با تعداد طبقات متعدد و مساحت زياد، مواردي از قبيل وضعيت كاركرد موتورخانه‌ها، اگزوزفن‌ها، روشنايي‌هاي ساختمان، وضعيت قفل درب‌هاي اصلي، روشن يا خاموش بودن پله‌هاي برقي، وضعيت اعلام حريق يا نشت گاز و .... را به صورت پيوسته كنترل نماييم. اين همان كاري است كه BMS امكان انجام آنرا برايتان بوجود مي‌آورد. در واقع هر وسيله يا هر پارامتري كه نياز به كنترل و بررسي آن داريم بايد به BMS متصل شود. در اين صورت از طريق مانيتور يا مانيتورهاي مربوطه مي‌توانيم ضمن اطلاع از وضعيت موجود، در صورت لزوم، فرامين مورد نظر را صادر كرده و تجهيزات مورد نظر خود را خاموش، روشن و يا كنترل نماييم.

(مانيتورهايي كه توسط اين شركت به اين منظور به كار گرفته شده است، به صورت لمسي طراحي شده و به صورت مستقيم قابليت ارسال فرمان را در اختيار مصرف كننده قرار مي‌دهد).

 

نكته فني (پروتكل)

با توجه به مساحت بزرگ ساختمان مورد بحث، امكان اتصال مستقيم همه سنسورها به يك دستگاه وجود ندارد و عملاً اين كار منجر به افزايش غير قابل توجيه طول سيم و كابل مصرفي و همچنين بوجود آمدن اختلالات احتمالي در عملكرد سيستم خواهد شد. روشي كه امروزه براي حل اين مشكل در طراحي BMS استفاده مي‌شود، ايجاد يك شبكه ارتباطي بين طبقات و دستگاههاي مختلف موجود در آن مي‌باشد. بدين صورت كه فضاي كلي ساختمان به فضاهاي كوچك‌‌تر تقسيم ‌بندي مي‌شود. فضاهاي كوچك ساختمان هر يك توسط يك سيستم مستقل كنترل مي‌شوند. بطور مثال ممكن است براي هر طبقه ساختمان يك دستگاه طراحي شود و همه سنسورها و مصرف كننده‌ها به دستگاه همين طبقه متصل شوند و اين كار براي هر طبقه به صورت مستقل انجام شود. در نهايت كافي است دستگاههاي طبقات مختلف توسط بستر مناسب خود،‌ در يك شبكه كلي قرار بگيرند. بنابراين اگر نياز داشته باشيم دستگاه طبقه اول، از باز بودن يا بسته بودن درب خروج پشت‌بام در طبقه دهم اطلاع داشته باشد، نيازي به اتصال سنسورهاي پشت‌بام به طبقه اول نداريم بلكه فقط كافي است سنسورها به دستگاه طبقه دهم متصل و دستگاهاي طبقه اول و دهم نيز توسط يك شبكه مناسب به يكديگر متصل باشند.

اينجاست كه صحبت از پروتكل به ميان مي‌آيد و معمولاً وقتي مي‌خواهند در مورد يك سيستم BMS اطلاعاتي كسب كنند حتماً مي‌پرسند كه پروتكل سيستم شما چيست؟ اين سؤال در واقع زبان ارتباطي دستگاهها را شامل مي‌شود. امروزه روش‌هاي بسياري براي برقراري ارتباط بين دو يا چند دستگاه در دنيا وجود دارد كه در اصطلاح به هر يك از آنها يك پروتكل گفته مي‌شود.

پروتكل‌هاي Modbus (RS485, RS232) ,Canbus  , Ethernet  پروتكل‌هاي كلي مورد استفاده توسط اين شركت جهت ارتباط اجزاي مختلف سيستم مي‌باشند.

 

خانه هوشمند و تفاوت آن با BMS

خانه هوشمند كه امروزه در جهان به نامهاي Home Automation، House Intelligent ،Smart Home  و ..... شناخته مي‌شود، تفاوت مفهومي چنداني با BMS ندارد و شايد بتوان گفت يك BMS كوچك است و تنها نكته قال توجه در آن، كوچك شدن شبكه و يا حذف آن مي‌باشد. به طور مثال اگر خانه هوشمند مورد بحث مساحتي حدود 150 مترمربع داشته باشد، بدليل كوچك بودن آن عملاً فقط يك سيستم براي كنترل كل فضاها كافي است و همه سنسورها و مصرف كننده‌ها مي‌توانند به صورت مستقيم به همين يك سيستم متصل شوند. ملاحظه مي‌كنيد كه  احتياج به ايجاد يك شبكه بين چند دستگاه در اين پروژه مفهومي نخواهد داشت. بنابراين با كمي اغماض مي‌توان گفت كه Smart Home همان BMS كوچك است.

يك ويژگي بسيار مهم  (ارتباط بين اجزاي سيستم)

نكته حائز اهميت در استفاده از يك سيستم جامع هوشمند، برقراري ارتباط بين اجزاي سيستماتيك يك پروژه است. بطور مثال: اگر در يك خانه، نشت گاز اتفاق بيفتد، سيستم اعلام نشت گاز آنرا تشخيص مي‌دهد و آژير خطر را به صدا درآمده و يا حداكثر اينكه شيربرقي گاز را جهت جلوگيري از ادامه نشت گاز، قطع می كند. اگر مالك اين خانه در خارج از آن باشد و در هنگام مراجعت به منزل اطلاعي از نشت گاز نداشته باشد و از طرفي سيستم ديگري مثل روشنايي اتوماتيك در منزل خود نصب كرده باشد (سيستمي كه با مشاهده فرد به صورت خودكار چراغ‌ها را روشن مي‌كند) چه  اتفاقي ممكن است رخ دهد؟ توجه كنيد كه گاز نشت كرده و سيستم اعلام نشت گاز هم آژير و ...... را انجام داده است (بدون ارتباط با سيستم‌هاي ديگر) و از طرفي روشنايي اتوماتيك منتظر است تا با ورود شخص چراغ‌ها را روشن كند. در صورت زياد بودن حجم گاز نشتي، احتمال انفجار بسيار زياد است.

 

ويژگي سيستم BMS اين است كه بين  اجزاي سيستمي مجموعه مثل سيستم اعلام نشت گاز و روشنايي اتوماتيك، ارتباط منطقي برقرار مي‌كند و مثلاً از روشن شدن اتوماتيك چراغ‌ها در صورت نشت گاز جلوگيري بعمل مي‌‌آورد. در يك BMS مي‌توان بين همه موضوعات ارتباط منطقي مورد نياز را برقرار كرد. به طور مثال درب‌هاي خروجي يك ساختمان در هنگام بروز آتش‌سوزي، جهت فرار ساكنان به صورت خودكار باز می شوند و بالعكس، در صورت وقوع سرقت به صورت خودكار جهت جلوگيري از فرار سارق، بسته شوند. بنابراين در اين مثال، بين سيستم اعلام حريق، اعلام سرقت و كنترل تردد ارتباط برقرار شده است. در واقع اين مهمترين ويژگي BMS است. ويژگي كه به دليل دارا بودن هوش مصنوعي و قابليت برنامه‌نويسي وتنظيمات در آن بوجود آمده است و بيانگر اين موضوع است كه به لحاظ تئوري محدوديتي براي اتصال سيستم‌ها و تجهيزات مختلف به BMS و تعريف نوع هماهنگي بين آنها وجود ندارد.


دانلود فیلم های واقعی از قسمتهای مختلف خانه هوشمند ام اند اچ که دقیقا" نحوه عملکرد محصولات را حین کار نمایش میدهد ،بصورت فایلهای مجزا برای دانلود در سایت بارگزاری گردید

لطفا" جهت ورود به صفحه دانلود فیلم و کلیپ خانه هوشمند ، بر روی متن این خبر کلیک و یا به بخش دانلود مراجعه نمایید.

 

بصورت واقعی در فضای یک خانه هوشمند قرار بگیرید و استفاده از امکانات آن را شخصا" تجربه نمایید.

بازدید از نمایشگاه خانه هوشمند ام اند اچ و امکانات آن

لطفا" جهت بازدید با تلفن 02634218291 هماهنگ نمایید و یا از طریق فرم ارتباط آنلاین درخواست بازدید از خانه هوشمند ام اند اچ را ارسال نمایید. 

به وب سایت رسمی شرکت خانه هوشمند ام اند اچ خوش آمدید.


لطفا" جهت ورود به کانال تلگرام شرکت ام اند اچ بر روی آیکون تلگرام کلیک نمایید. 


Google
    Copyright 2013 © m&h Co. All Rights Reserved. / طراحی - پارس کرج

cialis en om dagen cialis online danmark kamagra bivirkninger viagra virkning viagra priser apotek levitra virkning cialis hinta viron apteekissa cialis kokemuksia kamagra jelly kokemuksia viagra vaikutus viagra reseptin hankkiminen levitra vaikutus cialis hinta viagra hinta viagra kokemuksia
Viagra interacciones Funciona cialis generico Cialis efectos secundarios a largo plazo efectos secundarios cialis Indicaciones para el uso de Levitra Generic Kamagra efectos secundarios Kamagra Interacciones Kamagra 100mg Kamagra Oral Jelly Efectos secundarios lovegra 100mg tablets Viagra para mujeres Efectos secundarios de Lovegra
Viagra Generika Deutschland Cialis Tadalafil 20mg Original Cialis Original 20mg Kaufen Cialis 20mg Original Ohne Rezept Cialis Generika Kaufen Cialis Generika 5mg Online Kaufen Cialis Generika 5mg Rezeptfrei Levitra Original 20mg Kaufen Levitra Original Online Kaufen Levitra Generika 20mg Erfahrungen Levitra Generika 10mg Levitra Generika 20mg Nebenwirkungen Kamagra 100 Kamagra Tabletten Kamagra Online Bestellen
Cialis 20mg Pas Cher cialis 20mg CIALIS PAS CHER,CIALIS GENERIQUE,CIALIS 20MG cialis pas cher CIALIS PAS CHER,CIALIS GENERIQUE,CIALIS 20MG cialis generique CIALIS PAS CHER,CIALIS GENERIQUE,CIALIS 20MG cialis 20mg Super Kamagra Belgique,Super Kamagra Avis,Super Kamagra Effet Secondaire kamagra belgique Super Kamagra Belgique,Super Kamagra Avis,Super Kamagra Effet Secondaire super kamagra Super Kamagra Belgique,Super Kamagra Avis,Super Kamagra Effet Secondaire kamagra avis

Viagra Vaikutusaika,Viagra 100 Mg Vaikutusaika,Viagra 50 Mg Vaikutusaika,Viagra Hinta,Viagra Vaikutus,Viagra Virosta viagra virosta Viagra Kokemuksia,Viagra Netistä Kokemuksia,Naisten Viagra Kokemuksia viagra kokemuksia Cialis Kokemuksia,Cialis 20 Mg,Cialis Hinta cialis 20 mg Cialis Kokemuksia,Cialis 20 Mg,Cialis Hinta cialis kokemuksia cialis hinta,cialis 5mg,cialis netistä cialis hinta cialis hinta,cialis 5mg,cialis netistä cialis 5mg cialis hinta,cialis 5mg,cialis netistä cialis netistä

kamagra gel,kamagra opiniones,kamagra 100mg oral jelly,Kamagra Oral Jelly kamagra 100 kamagra gel,kamagra opiniones,kamagra 100mg oral jelly,Kamagra Oral Jelly kamagra jelly KAMAGRA QUE ES,KAMAGRA GEL QUE ES,KAMAGRA 100 MG QUE ES,KAMAGRA ORAL JELLY QUE ES,KAMAGRA 100MG kamagra que es KAMAGRA QUE ES,KAMAGRA GEL QUE ES,KAMAGRA 100 MG QUE ES,KAMAGRA ORAL JELLY QUE ES,KAMAGRA 100MG kamagra 100mg Cialis Prijs Belgie,Cialis Prijs Apotheek,Cialis Prijs Apotheek Belgie cialis belgie levitra belgie,levitra kopen,levitra generiek levitra belgie levitra belgie,levitra kopen,levitra generiek levitra kopen

Viagra Femme,viagra pour femme,viagra femme viagra femme Cialis Compendium,cialis Compendium Suisse,cialis 20 Mg Compendium cialis compendium Cialis Compendium,cialis Compendium Suisse,cialis 20 Mg Compendium cialis prix Cialis Compendium,cialis Compendium Suisse,cialis 20 Mg Compendium cialis 20 mg Levitra Suisse,Levitra Compendium,Levitra 20 Mg levitra compendium

Cialis en ligne, achat Viagra sans ordonnance, acheter Cialis en ligne viagra sans ordonnance Acheter levitra en france, acheter levitra en france, acheter levitra pas cher, levitra dosage, levitra viagra ou cialis, levitra france - IDEE levitra generique pas cher Acheter levitra en france, acheter levitra en france, acheter levitra pas cher, levitra dosage, levitra viagra ou cialis, levitra france - IDEE levitra pas cher Ou acheter levitra 20mg, levitra original en france, achat levitra internet levitra original Acheter Vardenafil | dreamworksfans.fr acheter levitra Acheter Vardenafil | dreamworksfans.fr levitra prix

Kamagra 100mg Preis,Kamagra 100mg Tabletten kamagra preis Kamagra 100mg Preis,Kamagra 100mg Tabletten kamagra tabletten Kamagra 100mg Teilen,Kamagra Apotheke kamagra apotheke Kamagra Shop,Kamagra Shop 24 kamagra shop Kamagra Bestellen Auf Rechnung,Kamagra Bestellen Deutschland kamagra kaufen deutschland Cialis bestellen: Wo geht das sicher und ohne Rezept cialis bestellen

Kamagra Gel Comprar Portugal | Comprar medicamentos baratos de qualidade em Portugal kamagra portugal Acheter Casque Beats Pas Cher Chine en ligne levitra preço portugal Acheter Casque Beats Pas Cher Chine en ligne comprar levitra Kamagra Now Reviews | Read Customer Service Reviews of kamagra-now.co kamagra now Kamagra Now Reviews | Read Customer Service Reviews of kamagra-now.co kamagra now uk Where to buy Super Kamagra online in UK super kamagra uk Canadian kamagra - Online Canadian Pharmacy. Best Prices. Kamagra Canada kamagra jelly canada

kamagra gel,kamagra 100,kamagra femme kamagra gel kamagra gel,kamagra 100,kamagra femme kamagra 100 kamagra gel,kamagra 100,kamagra femme kamagra femme kamagra gel,kamagra 100,kamagra femme kamagra pour femme Super Kamagra Belgique,Super Kamagra Avis,Super Kamagra Effet Secondaire kamagra effet Kamagra Gel Belgique,Kamagra Gel,Kamagra Gel Avis kamagra gel Kamagra 100 Suisse,kamagra 100,kamagra 100mg Avis,kamagra 100 Oral Jelly kamagra 100

Kamagra Naisille,Kamagra Oral Jelly Naisille,Kamagra 100mg kamagra naisille Kamagra Naisille,Kamagra Oral Jelly Naisille,Kamagra 100mg kamagra hinta Online-apotheke - kaufen Viagra Wien und verschreibungspflichtige medikamente online kamagra kaufen wien Online-apotheke - kaufen Viagra Wien und verschreibungspflichtige medikamente online viagra kaufen wien Cialis 5mg Preis Österreich,Cialis 5mg Kaufen,Cialis 5mg Preis Apotheke cialis 5mg preis österreich Cialis 5mg Preis Österreich,Cialis 5mg Kaufen,Cialis 5mg Preis Apotheke cialis österreich Cialis 5mg Preis Österreich,Cialis 5mg Kaufen,Cialis 5mg Preis Apotheke cialis preis

Levitra Kopen,Levitra 20mg,Levitra Bijwerkingen,Levitra Ervaringen,Levitra 20 Mg Kopen levitra pil Levitra 10 Mg Kopen,levitra 10 Mg Ervaringen,levitra 10 Mg,levitra 10 Mg Bayer levitra 10 mg kopen Levitra 10 Mg Kopen,levitra 10 Mg Ervaringen,levitra 10 Mg,levitra 10 Mg Bayer levitra 10 mg Levitra 10 Mg Kopen,levitra 10 Mg Ervaringen,levitra 10 Mg,levitra 10 Mg Bayer levitra 20 mg kopen Levitra 10 Mg Kopen,levitra 10 Mg Ervaringen,levitra 10 Mg,levitra 10 Mg Bayer levitra 20 mg Kamagra Kopen kamagra kopen Kamagra Kopen kamagra 100mg

Air Max 90 Outlet,Scarpe Nike Air Max Prezzo Basso kamagra kopen Air Max 90 Outlet,Scarpe Nike Air Max Prezzo Basso kamagra bestellen Air Max 90 Outlet,Scarpe Nike Air Max Prezzo Basso kamagra pillen Bestel Viagra Sildenafil zonder recept viagra bestellen Koop Cialis generieke online zonder recept - tennisactief.nl cialis generiek Levitra pillen kopen zonder recept en tegen een bijzonder scherpe prijs levitra generiek Levitra pillen kopen zonder recept en tegen een bijzonder scherpe prijs levitra kopen

Levitra Generico in farmacia Italiana online al migliore prezzo levitra prezzo Levitra Generico in farmacia Italiana online al migliore prezzo levitra generico Levitra Generico in farmacia Italiana online al migliore prezzo vardenafil generico Comprare Kamagra (Sildenafil Citrate) | Farmacia Italia comprare kamagra Comprare Kamagra (Sildenafil Citrate) | Farmacia Italia kamagra prezzo Comprare Kamagra (Sildenafil Citrate) | Farmacia Italia Kamagra comprare Kamagra italia, kamagra 100 mg prezzo, kamagra 100mg, kamagra oral jelly comprare kamagra 100mg

Kamagra Oral Jelly Ireland,Kamagra Oral Jelly Uk,Kamagra Oral Jelly 100mg,Kamagra Oral Jelly Review kamagra dublin Kamagra Oral Jelly Ireland,Kamagra Oral Jelly Uk,Kamagra Oral Jelly 100mg,Kamagra Oral Jelly Review kamagra gel ireland Kamagra Oral Jelly Ireland,Kamagra Oral Jelly Uk,Kamagra Oral Jelly 100mg,Kamagra Oral Jelly Review kamagra jelly ireland Kamagra Ireland Shop,Kamagra Ireland,Kamagra Ireland Legal,Kamagra Jelly Ireland,Kamagra Online Ireland,Kamagra Northern Ireland kamagra ireland Viagra For Sale In Ireland,sildenafil For Sale In Ireland,herbal Viagra For Sale In Ireland,viagra For Sale In Northern Ireland viagra ireland Viagra For Sale In Ireland,sildenafil For Sale In Ireland,herbal Viagra For Sale In Ireland,viagra For Sale In Northern Ireland viagra dublin Buy Kamagra Australia,Buy Kamagra Online Australia,Buy Kamagra Jelly Australia,Buy Kamagra Sydney,Kamagra Sydney kamagra australia

Cialis Priser Apotek,cialis Pris Apotek Sverige,cialis Priser Sverige,viagra Cialis Priser cialis pris Beställ Viagra Pris säkert och överkomliga priser på onlineapotek, Viagra Receptfritt,Viagra Pris,Viagra Online viagra receptfritt Beställ Viagra Pris säkert och överkomliga priser på onlineapotek, Viagra Receptfritt,Viagra Pris,Viagra Online viagra pris Beställ Viagra Pris säkert och överkomliga priser på onlineapotek, Viagra Receptfritt,Viagra Pris,Viagra Online viagra online cialis 5 mg,cialis pris,cialis online,cialis 5 mg pris cialis 5 mg cialis 5 mg,cialis pris,cialis online,cialis 5 mg pris cialis 5 mg pris cialis 5 mg,cialis pris,cialis online,cialis 5 mg pris cialis pris

Comprar Viagra generico en España,Viagra España,Viagra Comprar,Comprar Viagra Comprar viagra Levitra Generico Precio levitra precio Levitra Generico Precio levitra generico Levitra Generico Precio vardenafil generico Levitra Vademecum,vademecum Levitra Generico,levitra 5 Mg Vademecum levitra vademecum kamagra gel,kamagra opiniones,kamagra 100mg oral jelly,Kamagra Oral Jelly kamagra gel kamagra gel,kamagra opiniones,kamagra 100mg oral jelly,Kamagra Oral Jelly kamagra oral jelly

Viagra 100mg prix en pharmacie, prix du viagra 100mg en pharmacie, viagra 100mg prix pharmacie,viagra prix,viagra pharmacie viagra pharmacie Viagra Prix pour Homme, Acheter Viagra Sans Ordonnance Pas Cher viagra pour homme Paypal viagra,acheter viagra paypal, viagra paypal acheter viagra Paypal viagra,acheter viagra paypal, viagra paypal viagra acheter Cialis en ligne, achat Viagra sans ordonnance, acheter Cialis en ligne viagra ordonnance Ou Acheter Cialis en Belgique cialis belgique Viagra generique pharmacie en ligne viagra belgique

Kamagra 100mg kaufen in Deutschland kamagra 100mg kaufen Levitra Original kaufen ohne Rezept in Deutschland levitra original Super Kamagra kaufen in Deutschland super kamagra bestellen Super Kamagra kaufen in Deutschland super kamagra kaufen Cialis Generika kaufen nun auch in Deutschland zu angenehmen Preisen cialis generika Cialis Generika kaufen nun auch in Deutschland zu angenehmen Preisen cialis generika kaufen Kamagra Oral Jelly bestellen in Deutschland kamagra jelly bestellen

Super Kamagra Australia,Buy Super Kamagra Australia,Super Kamagra Online super kamagra australia Kamagra Oral Jelly Perth,kamagra Oral Jelly Australia Paypal,kamagra Oral Jelly Australia kamagra oral jelly perth kamagra sydney,buy kamagra sydney,kamagra jelly sydney,kamagra australia sydneya kamagra sydney Kamagra Jelly,kamagra Australia,kamagra Gel,kamagra Jelly Australia,kamagra Reviews kamagra jelly Kamagra Jelly,kamagra Australia,kamagra Gel,kamagra Jelly Australia,kamagra Reviews kamagra melbourne kamagra jelly,kamagra gel,kamagra australia,Kamagra Jelly Australia,Kamagra Gel Australia,Kamagra Australia kamagra jelly kamagra jelly,kamagra gel,kamagra australia,Kamagra Jelly Australia,Kamagra Gel Australia,Kamagra Australia kamagra australia

kamagra gel,kamagra sverige,kamagra online kamagra gel kamagra gel,kamagra sverige,kamagra online kamagra sverige kamagra gel,kamagra sverige,kamagra online kamagra online cialis uten resept,cialis pris,cialis 5mg,Viagra Uten Resept viagra uten resept cialis uten resept,cialis pris,cialis 5mg,Viagra Uten Resept cialis pris cialis uten resept,cialis pris,cialis 5mg,Viagra Uten Resept cialis uten resept Kamagra Oral Jelly Norge,Kamagra Oral Jelly 100mg Norge,Kamagra Oral Jelly 100mg,Kamagra Jelly,Kamagra Gel kamagra gel

levitra belgie,levitra kopen,levitra generiek levitra generiek priligy kopen in apotheek priligy kopen priligy kopen in apotheek priligy belgie Viagrapillen en online informatie over o.a. werking Viagra bijwerkingen, Viagra kopen en bestellen op Viagrapillen.be,Viagra Pil,Viagra Pillen viagra pil Viagrapillen en online informatie over o.a. werking Viagra bijwerkingen, Viagra kopen en bestellen op Viagrapillen.be,Viagra Pil,Viagra Pillen viagra pillen Cialis 5mg Belgie,Cialis 5 Mg Kopen,Cialis 5mg Bestellen cialis 5 mg Cialis 5mg Belgie,Cialis 5 Mg Kopen,Cialis 5mg Bestellen cialis fk

Kamagra Oral Jelly - Kamagra 100mg acheter en ligne France kamagra oral jelly Kamagra Oral Jelly - Kamagra 100mg acheter en ligne France kamagra jelly Kamagra Oral Jelly - Kamagra 100mg acheter en ligne France acheter kamagra Acheter Kamagra Oral Jelly kamagra jelly Acheter Kamagra Oral Jelly kamagra pas cher Kamagra 100mg - Kamagra Sildenafil Citrate, Kamagra 100mg Oral Jelly kamagra 100 Kamagra 100mg - Kamagra Sildenafil Citrate, Kamagra 100mg Oral Jelly kamagra 100mg